PARLINFO

DE JONG, Simon Leendert, B.A.
Picture of DE JONG,  Simon Leendert, B.A.
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1994

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1942.04.09
Place of Birth: Surabaya, Indonesia
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2011.08.18 (69 years old)
Profession | Occupation: Painter, restaurant owner
Federal Political Experience
Years of Service: 6586 Days (18 years, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Regina--Qu'Appelle, Saskatchewan New Democratic Party 1993.10.25 Elected
Regina--Qu'Appelle, Saskatchewan New Democratic Party 1988.11.21 Elected
Regina East, Saskatchewan New Democratic Party 1984.09.04 Elected
Regina East, Saskatchewan New Democratic Party 1980.02.18 Elected
Regina East, Saskatchewan New Democratic Party 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1979.05.22 - 1997.06.01

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Infrastructure 1994.09 - 1995.01.01
Public Works and Government Services 1994.09 - 1996.08.19
Small Business 1994 - 1996
Canadian Heritage 1994 - 1997
Citizenship and Immigration 1994 - 1998.03.26
Science and Technology 1990.09 - 1993
Tourism 1990.09 - 1994
Youth 1989.02 - 1990.09
Arms Control and Disarmament 1989 - 1990.09
Arts and Culture 1988.03 - 1988.04
Supply and Services 1988.02 - 1988.04
Communications 1987.10.21 - 1988.02
Arts and Culture 1987 - 1988
Secretary of State 1984.10 - 1986.09.09
National Revenue 1984.10 - 1988
Youth 1983.01 - 1984.10
Arts 1981.10 - 1983
Science and Technology 1981.10 - 1984

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

^ Political Party Roles
New Democratic Party

RoleTerm (yyyy.mm.dd)
Leadership Candidate 1989.12.02 - 1989.12.02

^



© Library of Parliament