PARLINFO

Alberta
Flag of Alberta
Date of entry into Confederation: 1905.09.01
Government Party: Progressive Conservative Party
Leader of Opposition:
Information and Privacy
Commissioner:
Clayton, Jill (since 2012.02.01)
Speakers
NamePolitical AffiliationTerm (yyyy.mm.dd)
Zwozdesky, Gene Progressive Conservative 2012.05.23 -
Kowalski, Ken Progressive Conservative 1997.04.14 - 2012.05.22
Schumacher, Stanley Stanford First elected Speaker of the Alberta Legislature. 1993.08.30 - 1997.04.13
Carter , David John Progressive Conservative 1986 - 1993
Amerongen, Gerard Joseph Progressive Conservative 1972 - 1986
Dixon, Arthur Johnson Social Credit 1963 - 1972
Dawson, Peter Social Credit 1937 - 1963
Turner, Nathan Eldon Social Credit 1936 - 1936
Johnston, George Norman United Farmers of Alberta 1927 - 1935
McPherson, Oran Leo (Tony) United Farmers of Alberta 1922 - 1926
Pingle, Charles Steuart Liberal 1920 - 1921
Fisher, Charles Wellington Liberal 1906 - 1919
^



© Library of Parliament