PARLINFO

WEBB, Roderick Arthur Ennis
Picture of WEBB,  Roderick Arthur Ennis
© Roderick Arthur Ennis Webb
Source: Courtesy of Roderick Arthur Ennis Webb
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1910.07.22
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1999.10.01 (89 years old)
Profession | Occupation: Electrician, merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 3186 Days (8 years, 8 months, 21 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Hastings--Frontenac, Ontario Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Hastings--Frontenac, Ontario Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Hastings--Frontenac, Ontario Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Hastings--Frontenac, Ontario Progressive Conservative 1959.10.05
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1959.10.05 - 1968.06.25

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Post Office 1966 - 1968.06

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Norwood,
Ontario
Municipal Government Town Councillor During 11 years -
Norwood,
Ontario
Municipal Government Reeve During 2 years -
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Master Mechanic 1940 - 1945

^



© Library of Parliament