PARLINFO

MACKELVIE, John Armstrong
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1865.09.14
Place of Birth: Saint John, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1924.06.04 (58 years old)
Profession | Occupation: Editor, Journalist
Federal Political Experience
Years of Service: 1291 Days (3 years, 6 months, 13 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Yale, British Columbia Died in office Conservative (1867-1942) 1921.12.06 Elected
Yale, British Columbia Conservative (1867-1942) 1920.11.22
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1920.11.22 - 1924.06.04

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Alberta Mounted Rifles -
North West Rebellion, 1885 Participant -

^



© Library of Parliament