PARLINFO

PERRY (POIRIER), The Hon. Melvin
Picture of PERRY (POIRIER), The Hon. Melvin
© Senate
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1925.08.23
Place of Birth: St-Edward, Prince Edward Island, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2002.01.25 (76 years old)
Profession | Occupation: Educator
Federal Political Experience
Years of Service: 379 Days (1 year, 14 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Prince Edward Island, Prince Edward Island Liberal 1999.08.11 - 2000.08.23 Chrétien, Joseph Jacques Jean
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1999.08.11 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament