PARLINFO

FAST, The Hon. Edward, P.C., LL.B.
Picture of FAST, The Hon. Edward, P.C., LL.B.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Abbotsford, British Columbia
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1955.06.18
Place of Birth: Winnipeg, Manitoba, Canada
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3256 Days (8 years, 10 months, 30 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Abbotsford, British Columbia Conservative 2011.05.02 Elected
Abbotsford, British Columbia Conservative 2008.10.14 Elected
Abbotsford, British Columbia Maiden speech. Conservative 2006.01.23 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2006.01.23 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Minister of International Trade 2011.05.18 -

Minister of State / Secretary of State

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Minister for the Asia-Pacific Gateway 2011.05.18 - 2013.07.14

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Cabinet
Member

CommitteeTerm (yyyy.mm.dd)
Foreign Affairs and Security 2013.07.15 -
Priorities and Planning 2013.02.22 -
Economic Prosperity 2011.05.18 -
Foreign Affairs and Defence 2011.05.18 - 2013.07.14


^



© Library of Parliament