PARLINFO

LANGLOIS, François, B.A., LL.L., D.D.N., Ph.D.
Picture of LANGLOIS,  François, B.A., LL.L., D.D.N., Ph.D.
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1994

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1948.01.06
Place of Birth: Ste-Claire, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Lawyer, notary, professor
Federal Political Experience
Years of Service: 1316 Days (3 years, 7 months, 7 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Bellechasse--Etchemins--Montmagny--L'Islet, Quebec Bloc Québécois 2000.11.27 Defeated
Bellechasse--Etchemins--Montmagny--L'Islet, Quebec Bloc Québécois 1997.06.02 Defeated
Bellechasse, Quebec Bloc Québécois 1993.10.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Bloc Québécois 1993.10.25 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Leader of the Opposition in the House Of Commons

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy House Leader of the Official Opposition 1993.11.10 - 1994.09

House Leader

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Bloc Québécois Deputy House Leader 1993.11.10 - 1994.09

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Affairs 1996.05.12 - 1997.06.03
Solicitor General 1994.09 - 1997

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament