PARLINFO

MCLEAN, Malcolm
Picture of MCLEAN,  Malcolm
© House of Commons 1936
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1883.01.06
Place of Birth: Island of Islay, Scotland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1942.05.17 (59 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 3358 Days (9 years, 2 months, 11 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Melfort, Saskatchewan Liberal 1940.03.26 Defeated
Melfort, Saskatchewan Liberal 1935.10.14 Elected
Melfort, Saskatchewan Liberal 1930.07.28 Defeated
Melfort, Saskatchewan Liberal 1926.09.14 Elected
Melfort, Saskatchewan Liberal 1925.10.29 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1935.10.14 - 1940.03.25
Liberal 1925.10.29 - 1930.07.27

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
16th Field Company, Canadian Engineers, Canadian Expeditionary Force Served overseas in Siberia. -
World War I, 1914-1918 Participant -

^



© Library of Parliament