PARLINFO

FISHER, Douglas Glenn, B.A.
Picture of FISHER,  Douglas Glenn, B.A.
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1942.11.28
Place of Birth: Windsor, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman, publisher
Federal Political Experience
Years of Service: 1660 Days (4 years, 6 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Mississauga West, Ontario Liberal 1988.11.21 Defeated
Mississauga North, Ontario Liberal 1984.09.04 Defeated
Mississauga North, Ontario Liberal 1980.02.18 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1980.02.18 - 1984.09.03

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Finance 1982.03.01 - 1984.02.29

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Multiple Authors Oral History Project

  • Interview of Douglas Fisher conducted June 30 and July 2, 1976 / by Peter Stursberg.
    Ottawa : Library of Parliament; 1976. 2 pts.


^



© Library of Parliament