PARLINFO

LANGAN, Joy
Picture of LANGAN,  Joy
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1943.01.23
Place of Birth: Rossland, British Columbia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2009.07.30 (66 years old)
Profession | Occupation: Composer, copywriter, director, journalist
Federal Political Experience
Years of Service: 1799 Days (4 years, 11 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Port Moody--Coquitlam, British Columbia New Democratic Party 1997.06.02 Defeated
Mission--Coquitlam, British Columbia New Democratic Party 1993.10.25 Defeated
Mission--Coquitlam, British Columbia New Democratic Party 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1988.11.21 - 1993.10.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy Whip of the N.D.P. 1990.01.22 - 1994

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Employment 1992 - 1993
Labour 1990.09.19 - 1994
Social Policy 1989 - 1990.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament