GARRISON, Randall, M.A.
Picture of GARRISON,  Randall, M.A.
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Esquimalt--Saanich--Sooke, British Columbia
Date of Birth ( 1951.08.27
Place of Birth: Lincoln, Nebraska, United States
Profession | Occupation: Criminal justice instructor, city councillor
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-996-2625
Fax: 613-996-9779
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Federal Political Experience
Years of Service: 1674 Days (4 years, 6 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (
Esquimalt--Saanich--Sooke, British Columbia New Democratic Party 2015.10.19 Elected
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia New Democratic Party 2006.01.23 Defeated
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia New Democratic Party 2004.06.28 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian

Area of ResponsibilityTerm (
National Defence 2015.11.12 -
Public Safety 2012.04.19 - 2015.11.11
Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Issues 2011.06.09 -

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
British Columbia
Municipal Government Councillor 2008 - 2011


© Library of Parliament