PARLINFO

SLOGAN, Joseph
Picture of SLOGAN,  Joseph
Photographer:
Arthur Roy
© Unknown

Source: Library and Archives Canada, PA 047475
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1931.02.15
Place of Birth: Windsor, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Dentist
Federal Political Experience
Years of Service: 2520 Days (6 years, 10 months, 24 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Springfield, Manitoba Progressive Conservative 1965.11.08 Defeated
Springfield, Manitoba Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Springfield, Manitoba Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Springfield, Manitoba Progressive Conservative 1958.12.15
(By-Election)
Elected
Springfield, Manitoba Progressive Conservative 1953.08.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1953.08.10 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament