PARLINFO

LARABEE, J. James
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1885.04.10
Place of Birth: Eldon, Prince Edward Island, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1954.11.28 (69 years old)
Profession | Occupation: Blacksmith, merchant, shipper
Federal Political Experience
Years of Service: 65 Days (2 months, 5 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Queen's, Prince Edward Island Resignation. Becomes Special Officer in the Fisheries Protection Service of Canada assigned to Prince Edward Island. Liberal 1935.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1935.10.14 - 1935.12.17

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal Party Prince Edward Island 1927.06.25 - 1935
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
4th Queens Prince Edward Island 1927.06.25 - 1935
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Prince Edward Island 1925.06.25 - 1935

^



© Library of Parliament