PARLINFO

KNIGHT, Robert Ross (Roy)
Picture of KNIGHT,  Robert Ross (Roy)
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1891.12.12
Place of Birth: Cookstown, County Tyrone, Northern Ireland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1971.09.11 (79 years old)
Profession | Occupation: Farmer, teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 4382 Days (11 years, 11 months, 30 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saskatoon, Saskatchewan Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1958.03.31 Defeated
Saskatoon, Saskatchewan Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1957.06.10 Defeated
Saskatoon, Saskatchewan Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1953.08.10 Elected
Saskatoon, Saskatchewan Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1949.06.27 Elected
Saskatoon City, Saskatchewan Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1945.06.11 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament