PARLINFO

BÉIQUE, The Hon. Frédéric Liguori, P.C., K.C., LL.D,
Picture of BÉIQUE, The Hon. Frédéric Liguori, P.C., K.C., LL.D,

Source: Béique, Mme F.-L., Quatre-vingts ans de souvenirs. Montréal : B. Valiquette, 1939.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1845.05.20
Place of Birth: Saint-Mathias, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1933.09.12 (88 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 11541 Days (31 years, 7 months, 5 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
De Salaberry, Quebec Liberal 1902.02.07 - 1933.09.12 Laurier, Wilfrid
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1902.02.07 -

^ Committees - Senate
Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Dorion,
Quebec
Municipal Government Mayor 1895 - 1896

^



© Library of Parliament