PARLINFO

POPE, The Hon. James Colledge, P.C.
Picture of POPE, The Hon. James Colledge, P.C.
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 026514
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1826.06.11
Place of Birth: Bedeque, Prince Edward Island, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1885.05.18 (58 years old)
Profession | Occupation: Merchant, shipbuilder, shipowner
Federal Political Experience
Years of Service: 2130 Days (5 years, 9 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Queen's County, Prince Edward Island Conservative (1867-1942) 1878.11.09
(By-Election)
Elected
Queen's County, Prince Edward Island Resignation. Appointed Minister of Marine and Fisheries. Conservative (1867-1942) 1878.09.17 Elected
Queen's County, Prince Edward Island Conservative (1867-1942) 1876.11.22
(By-Election)
Elected
Prince County, Prince Edward Island Conservative (1867-1942) 1873.09.29
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1873.09.29 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Minister of Marine and Fisheries 1878.10.19 - 1882.07.09

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative Prince Edward Island 1857 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Prince 5th District Prince Edward Island 1875 - 1876.08.01
Charlottetown Prince Edward Island 1873.04.24 - 1873.09.01
Prince County Prince Edward Island 1857 - 1873.04.23
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Prince Edward Island 1875 - 1876.08.01
Legislative Assembly Prince Edward Island 1857 - 1873.09
^ Provincial / Territorial Responsibilities
Prince Edward Island

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Premier 1873.04.01 - 1873.08
Premier 1870 - 1872
Premier 1865 - 1867
Member of the Executive Council 1859 - 1859
Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament