PARLINFO

MCBRIDE, Murray Arndell, B.S.A., B.D., S.T.M.
Picture of MCBRIDE,  Murray Arndell, B.S.A., B.D., S.T.M.
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1935.04.28
Place of Birth: Westmeath, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Author, clergyperson
Federal Political Experience
Years of Service: 1588 Days (4 years, 4 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
High Park--Humber Valley, Ontario Liberal 1974.07.08 Defeated
Lanark--Renfrew--Carleton, Ontario Liberal 1972.10.30 Defeated
Lanark and Renfrew, Ontario Liberal 1968.06.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1968.06.25 -

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament