PARLINFO

HORNING, Edward Allan
Picture of HORNING,  Edward Allan
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1939.06.11
Place of Birth: Regina, Saskatchewan, Canada
Profession | Occupation: Businessman, orchardist, realtor, shipper
Federal Political Experience
Years of Service: 1799 Days (4 years, 11 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kelowna, British Columbia Progressive Conservative 1997.06.02 Defeated
Okanagan Centre, British Columbia Progressive Conservative 1993.10.25 Defeated
Okanagan Centre, British Columbia Progressive Conservative 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1988.11.21 - 1993.10.25

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Kelowna,
British Columbia
Municipal Government Alderman 1980 - 1988

^



© Library of Parliament