PARLINFO

CHEVRIER, Edgar-Rodolphe-Eugène, Q.C.
Picture of CHEVRIER,  Edgar-Rodolphe-Eugène, Q.C.
© House of Commons 1936
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1887.10.05
Place of Birth: Ottawa, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1956.08.26 (68 years old)
Profession | Occupation: Barrister, judge, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 5085 Days (13 years, 11 months, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Ottawa East, Ontario Resignation. Appointed Justice of the High Court of Justice of Ontario. Liberal 1935.10.14 Elected
Ottawa (City of), Ontario Liberal 1930.07.28 Elected
Ottawa (City of), Ontario Liberal 1926.09.14 Elected
Ottawa (City of), Ontario Liberal 1925.10.29 Defeated
Ottawa (City of), Ontario Liberal 1921.12.06 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1921.12.06 -

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament