PARLINFO

STECKLE, Paul Daniel
Picture of STECKLE,  Paul Daniel
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2006

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1942.05.10
Place of Birth: Zurich, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman, farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 5468 Days (14 years, 11 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Huron--Bruce, Ontario Liberal 2006.01.23 Elected
Huron--Bruce, Ontario Liberal 2004.06.28 Elected
Huron--Bruce, Ontario Liberal 2000.11.27 Elected
Huron--Bruce, Ontario Liberal 1997.06.02 Elected
Huron--Bruce, Ontario Maiden speech. Liberal 1993.10.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1993.10.25 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture and Agri-Food 2006.02.23 - 2007.01.17

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Co-Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Stanley Township,
Ontario
Regional Government Reeve 1980 - 1985
Stanley Township,
Ontario
Regional Government Councillor 1970 - 1980

^



© Library of Parliament