PARLINFO

ECRÉMENT, Arthur
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1879.06.29
Place of Birth: St-Gabriel-de-Brandon, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1958.06.23 (78 years old)
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 1060 Days (2 years, 10 months, 26 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Berthier, Quebec Independent Liberal 1917.12.17 Defeated
Berthier, Quebec Liberal 1911.09.21 Defeated
Berthier, Quebec Liberal 1908.10.26 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1908.10.26 - 1911.09.20

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament