PARLINFO

KENNEDY, Cyril Frost
Picture of KENNEDY,  Cyril Frost
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1915.04.20
Place of Birth: Hilden, Nova Scotia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1974.01.12 (58 years old)
Profession | Occupation: Building contractor, businessman, lumberman
Federal Political Experience
Years of Service: 3752 Days (10 years, 3 months, 9 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Colchester--Hants, Nova Scotia Resignation. To allow Robert L. Stanfield to run for office. Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Colchester--Hants, Nova Scotia Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Colchester--Hants, Nova Scotia Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Colchester--Hants, Nova Scotia Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Colchester--Hants, Nova Scotia Progressive Conservative 1957.06.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 - 1967.09.17

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Forestry 1963 - 1966

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Nova Scotia Highlanders (Reserve) Commanded the D company. Major 1934 - 1945
World War II, 1939-1945 Lost his right arm in action on July 8, 1944 at the Battle of Caen (France). Participant -

^



© Library of Parliament