PARLINFO

MACLEAN, Matthew, N.P.
Picture of MACLEAN,  Matthew, N.P.
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1879.12.13
Place of Birth: Sydney Mines, Nova Scotia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1953.04.07 (73 years old)
Profession | Occupation: Insurance agent, notary
Federal Political Experience
Years of Service: 5651 Days (15 years, 5 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Cape Breton North and Victoria, Nova Scotia Died in office. Liberal 1949.06.27 Elected
Cape Breton North and Victoria, Nova Scotia Liberal 1945.06.11 Elected
Cape Breton North and Victoria, Nova Scotia Liberal 1940.03.26 Elected
Cape Breton North and Victoria, Nova Scotia Liberal 1937.10.18
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1937.10.18 - 1953.04.07

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament