PARLINFO

MORIN, Jean-Baptiste
Picture of MORIN,  Jean-Baptiste

Source: The Canadian Parliament : biographical sketches and photo-engravures... Montreal : Perrault Print. Co., 1906.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1840.09.22
Place of Birth: Ste-Hénédine, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1911.02.20 (70 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 4507 Days (12 years, 4 months, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Dorchester, Quebec Conservative (1867-1942) 1904.11.03 Elected
Dorchester, Quebec Conservative (1867-1942) 1900.11.07 Elected
Dorchester, Quebec Conservative (1867-1942) 1896.06.23 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1896.06.23 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Ste-Hénédine,
Quebec
Municipal Government Mayor -

^



© Library of Parliament