PARLINFO

VEILLETTE, Michel
Picture of VEILLETTE,  Michel
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1939.10.06
Place of Birth: St-Maurice, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Agricultural technologist, manager
Federal Political Experience
Years of Service: 1932 Days (5 years, 3 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Champlain, Quebec Liberal 1993.10.25 Defeated
Champlain, Quebec Liberal 1984.09.04 Defeated
Champlain, Quebec Liberal 1980.02.18 Elected
Champlain, Quebec Liberal 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1979.05.22 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Consumer and Corporate Affairs 1984.06.30 - 1984.07.09
Parliamentary Secretary to the Minister of Consumer and Corporate Affairs 1984.03.01 - 1984.06.29

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament