PARLINFO

LEDUC, Joseph Gérard Yves, B.A., LL.B., L.S.P.
Picture of LEDUC,  Joseph Gérard Yves, B.A., LL.B., L.S.P.
© House of Commons 1954
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1908.09.19
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1995.01.02 (86 years old)
Profession | Occupation: Lawyer, professor of law
Federal Political Experience
Years of Service: 1470 Days (4 years, 9 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Verdun, Quebec Liberal 1958.03.31 Defeated
Verdun, Quebec Liberal 1957.06.10 Elected
Verdun, Quebec Liberal 1954.03.22
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1954.03.22 - 1958.03.30

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament