PARLINFO

HALES, Alfred Dryden, B.S.A.
Picture of HALES,  Alfred Dryden, B.S.A.
© House of Commons 1973
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1909.11.22
Place of Birth: Guelph, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1998.02.22 (88 years old)
Profession | Occupation: Butcher and meat cutter, farmer, manufacturer, merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 6237 Days (17 years, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Wellington, Ontario Progressive Conservative 1972.10.30 Elected
Wellington, Ontario Progressive Conservative 1968.06.25 Elected
Wellington South, Ontario Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Wellington South, Ontario Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Wellington South, Ontario Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Wellington South, Ontario Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Wellington South, Ontario Progressive Conservative 1957.06.10 Elected
Wellington South, Ontario Progressive Conservative 1953.08.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 - 1974.07.07

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Labour 1962.08.17 - 1963.02.06

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Industry 1964 - 1965

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Industry 1966 - 1968.09

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Guelph,
Ontario
Municipal Government Alderman 1956 - 1957
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Navy (Reserve) Sub/Lieutenant 1940 - 1940
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Books

  • Memoirs: a personal history .
    Guelph, Ont : [The Author]; 1994. xii, 248 p

  • Responsibilities of the Member of Parliament to the electorate.
    s.l. : s.n.; s.d.. 9 p.


^



© Library of Parliament