PARLINFO

WHITESIDE, Harry B.
Picture of WHITESIDE,  Harry B.
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1909.07.04
Place of Birth: Pasqua, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1984.05.18 (74 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 1505 Days (4 years, 1 month, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Swift Current, Saskatchewan Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1953.08.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Clinworth,
Saskatchewan
Municipal Government Reeve 1945 - 1947

^



© Library of Parliament