PARLINFO

MADILL, John Ellwood
Picture of MADILL,  John Ellwood
© House of Commons 1973
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1915.01.15
Place of Birth: Melancthon, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1999.12.05 (84 years old)
Profession | Occupation: Businessman, farmer, life underwriter
Federal Political Experience
Years of Service: 2521 Days (6 years, 10 months, 26 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Peel--Dufferin--Simcoe, Ontario Progressive Conservative 1974.07.08 Defeated
Peel--Dufferin--Simcoe, Ontario Progressive Conservative 1972.10.30 Elected
Peel--Dufferin--Simcoe, Ontario Progressive Conservative 1968.06.25 Defeated
Dufferin--Simcoe, Ontario Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Dufferin--Simcoe, Ontario Progressive Conservative 1963.04.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 - 1974.07.07
Progressive Conservative 1963.04.08 - 1968.06.24

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Mono Township,
Ontario
Regional Government Reeve 1959 - 1963
Mono Township,
Ontario
Regional Government Deputy Reeve 1957 - 1959
Mono Township,
Ontario
Regional Government Councillor 1952 - 1957
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Flying Officer 1942 - 1945

^



© Library of Parliament