PARLINFO

VANASSE, Fabien
Picture of VANASSE,  Fabien

Source: Campeau, F.R.E. Illustrated guide to the House of Commons and Senate of Canada. Ottawa, 1885.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1847.10.07
Place of Birth: St-David d'Yamaska, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1936.12.03 (89 years old)
Profession | Occupation: Journalist, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 4259 Days (11 years, 7 months, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Yamaska, Quebec Conservative (1867-1942) 1896.06.23 Defeated
Yamaska, Quebec Conservative (1867-1942) 1891.03.05 Defeated
Yamaska, Quebec Conservative (1867-1942) 1887.02.22 Elected
Yamaska, Quebec Conservative (1867-1942) 1882.06.20 Elected
Yamaska, Quebec Conservative (1867-1942) 1879.07.07
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1879.07.07 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament