PARLINFO

DESCOTEAUX, Joseph-Félix
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1863.03.17
Place of Birth: Ste-Monique, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1931.07.13 (68 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 2632 Days (7 years, 2 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Nicolet, Quebec Liberal 1926.09.14 Elected
Nicolet, Quebec Liberal 1925.10.29 Elected
Nicolet, Quebec Liberal 1923.05.14
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1923.05.14 - 1930.07.27

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Ste-Monique,
Quebec
Municipal Government Mayor 1898 - 1904

^



© Library of Parliament