PARLINFO

DESCHAMBAULT, Marcel
Picture of DESCHAMBAULT,  Marcel
Photographer:
Arthur Roy
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 047109
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1916.10.29
Place of Birth: St-Jérôme, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1969.06.11 (52 years old)
Profession | Occupation: Accountant
Federal Political Experience
Years of Service: 1540 Days (4 years, 2 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Terrebonne, Quebec Progressive Conservative 1962.06.18 Defeated
Terrebonne, Quebec Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Terrebonne, Quebec Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1958.03.31 - 1962.06.17

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament