PARLINFO

GEARY, The Hon. George Reginald, P.C., K.C., O.B.E., M.C.
Picture of GEARY, The Hon. George Reginald, P.C., K.C., O.B.E., M.C.

Source: National Liberal-Conservative Convention held at Winnipeg, Manitoba, October 10th to 12th, 1927 : a review / [compiled] by John R. MacNicol.Toronto : Southam Press, 1930.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1873.08.12
Place of Birth: Strathroy, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1954.04.30 (80 years old)
Profession | Occupation: Barrister, counsel
Federal Political Experience
Years of Service: 3637 Days (9 years, 11 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Trinity, Ontario National Government 1940.03.26 Defeated
Trinity, Ontario Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Defeated
Toronto South, Ontario Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Elected
Toronto South, Ontario Conservative (1867-1942) 1926.09.14 Elected
Toronto South, Ontario Conservative (1867-1942) 1925.10.29 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1925.10.29 - 1935.10.13

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Minister

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Minister of Justice and Attorney General of Canada 1935.08.14 - 1935.10.22

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Toronto,
Ontario
Municipal Government Mayor 1910 - 1912
Toronto,
Ontario
Municipal Government Alderman 1904 - 1908
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Grenadiers Toronto. Officer Commanding 1924 - 1925
58th Battalion, Canadian Expeditionary Force 1915.01 - 1919.05
35th Battalion, Canadian Expeditionary Force 1915.01 - 1919.05

^



© Library of Parliament