PARLINFO

MARTINI, Quinto Antonio
Picture of MARTINI,  Quinto Antonio
© House of Commons 1957
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1908.08.15
Place of Birth: Hamilton, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1975.07.27 (66 years old)
Profession | Occupation: Real estate agent, real estate broker
Notes: First Canadian of Italian origin elected to the House of Commons. (Source: Encyclopedia of Canada's peoples)
Federal Political Experience
Years of Service: 1834 Days (5 years, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Hamilton East, Ontario Progressive Conservative 1963.04.08 Defeated
Hamilton East, Ontario Progressive Conservative 1962.06.18 Defeated
Hamilton East, Ontario Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Hamilton East, Ontario Progressive Conservative 1957.06.10 Elected
Hamilton East, Ontario First Canadian of Italian origin elected to the House of Commons. (Source: Encyclopedia of Canada's peoples) Progressive Conservative 1953.08.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1953.08.10 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Transport 1961.11.18 - 1962.04.19

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament