PARLINFO

BERNIER, Gilles
Picture of BERNIER,  Gilles
© Unknown
Source: Library and Archives Canada, Courtesy of Gilles Bernier
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1934.07.15
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Ambassador, hotel manager, program director (radio station), radio announcer
Federal Political Experience
Years of Service: 4654 Days (12 years, 8 months, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Beauce, Quebec Independent 1993.10.25 Elected
Beauce, Quebec Progressive Conservative 1988.11.21 Elected
Beauce, Quebec Progressive Conservative 1984.09.04 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent 1993.10.25 -
Progressive Conservative 1984.09.04 - 1993.10.24

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Son Bernier, Maxime
(M.P.)
1963.01.18

^



© Library of Parliament