PARLINFO

GILCHRIST, James Gordon, C.D.
Picture of GILCHRIST,  James Gordon, C.D.
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1928.08.11
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 1766 Days (4 years, 10 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Scarborough East, Ontario Resignation. Over matters of a professional nature. Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
Scarborough East, Ontario Progressive Conservative 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1979.05.22 - 1984.09.03

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Science and Technology 1980.04.09 - 1983

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Infantry Corps (Toronto Scottish Regiment) Awarded the Canadian Forces Decoration. Captain 1953 - 1963.04.27
Royal Canadian Artillery (29th Field Regiment) Lieutenant 1950.10.01 - 1953

^



© Library of Parliament