PARLINFO

MORGAN, J. Trevor, Q.C., B.A.,
Picture of MORGAN,  J. Trevor, Q.C., B.A.,
© House of Commons 1973
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1923.12.27
Place of Birth: Regina, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1980.10.19 (56 years old)
Profession | Occupation: Barrister, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 616 Days (1 year, 8 months, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
St. Catharines, Ontario Progressive Conservative 1974.07.08 Defeated
St. Catharines, Ontario Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 - 1974.07.07

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Conflict of interest 1973.10.24 - 1974.09.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Niagara,
Ontario
Regional Government Councillor 1969 - 1972
St. Catharines,
Ontario
Municipal Government Alderman 1962 - 1968
Port Dalhousie,
Ontario
Municipal Government Reeve 1956 - 1960
Port Dalhousie,
Ontario
Municipal Government Councillor 1954 - 1955

^



© Library of Parliament