PARLINFO

BANNERMAN, William
Picture of BANNERMAN,  William

Source: Campeau, F.R.E. Illustrated guide to the House of Commons and Senate of Canada. Ottawa, 1879.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1841.11.05
Place of Birth: Kildonan, Sutherlandshire, Scotland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1914 (72 years old)
Profession | Occupation: Businessman, lumber merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1372 Days (3 years, 9 months, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Renfrew South, Ontario Conservative (1867-1942) 1882.06.20 Defeated
Renfrew South, Ontario Conservative (1867-1942) 1878.09.17 Elected
Renfrew South, Ontario Conservative (1867-1942) 1875.02.20
(By-Election)
Defeated
Renfrew South, Ontario Conservative (1867-1942) 1874.01.22 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1875.02.20 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
McNab Township,
Ontario
Regional Government Reeve During 3 years -

^



© Library of Parliament