PARLINFO

ROBERTSON, Frederick Greystock
Picture of ROBERTSON,  Frederick Greystock
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1909.03.07
Place of Birth: Belleville, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2002.09.17 (93 years old)
Profession | Occupation: Physician
Federal Political Experience
Years of Service: 2905 Days (7 years, 11 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Northumberland, Ontario Liberal 1957.06.10 Defeated
Northumberland, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected
Northumberland, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Assistant to the Minister of National Health and Welfare 1953.10.14 - 1957.04.12

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Served as a medical officer with the rank of Squadron Leader. Squadron Leader -
World War II, 1939-1945 Participant -

^



© Library of Parliament