PARLINFO

HICKEY, Patricia (Bonnie)
Picture of HICKEY,  Patricia (Bonnie)
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1994

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1955.03.05
Place of Birth: St John's, Newfoundland and Labrador, Canada
Profession | Occupation: Executive assistant, homemaker, travel agent
Federal Political Experience
Years of Service: 1316 Days (3 years, 7 months, 7 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
St. John's East, Newfoundland and Labrador Liberal 1997.06.02 Defeated
St. John's East, Newfoundland and Labrador Liberal 1993.10.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1993.10.25 - 1997.06.01

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament