PARLINFO

BRYSON, Hugh Alexander
Picture of BRYSON,  Hugh Alexander
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1912.08.21
Place of Birth: Medicine Hat, Alberta, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1987.10.13 (75 years old)
Profession | Occupation: Farmer, insurance agent
Federal Political Experience
Years of Service: 1694 Days (4 years, 7 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Humboldt--Melfort--Tisdale, Saskatchewan New Democratic Party 1962.06.18 Defeated
Humboldt--Melfort, Saskatchewan Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1958.03.31 Defeated
Humboldt--Melfort, Saskatchewan Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1957.06.10 Elected
Humboldt--Melfort, Saskatchewan Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1961.08.03 -
Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1953.08.10 - 1961.08.02

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament