PARLINFO

KENT, William Richard, Q.C.
Picture of KENT,  William Richard, Q.C.
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1905.12.16
Place of Birth: St. John's, Newfoundland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1964.01.01 (58 years old)
Profession | Occupation: Barrister
Federal Political Experience
Years of Service: 1505 Days (4 years, 1 month, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Humber--St. George's, Newfoundland and Labrador Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1953.08.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament