PARLINFO

BENNETT, Colin Emerson, Q.C., B.A.
Picture of BENNETT,  Colin Emerson, Q.C., B.A.
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1908.03.05
Place of Birth: Meaford, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1993.04.30 (85 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2905 Days (7 years, 11 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Grey North, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected
Grey North, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Assistant to the Minister of Veterans Affairs 1953.10.14 - 1957.04.12

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Group Captain 1941 - 1945

^



© Library of Parliament