PARLINFO

DENIGER, Pierre, B.A., L.LL.
Picture of DENIGER,  Pierre, B.A., L.LL.
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1947.10.16
Place of Birth: Longueuil, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1992.04.13 (44 years old)
Profession | Occupation: Businessman, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1932 Days (5 years, 3 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
La Prairie, Quebec Liberal 1988.11.21 Defeated
La Prairie, Quebec Liberal 1984.09.04 Defeated
Laprairie, Quebec Liberal 1980.02.18 Elected
Laprairie, Quebec Liberal 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1979.05.22 - 1984.09.03

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of State (Multiculturalism) 1980.03.04 - 1982.02.28

Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Chief Government Whip's assistant 1984.03.05 - 1984.09

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament