PARLINFO

MACFARLANE, Angus (Gus), B.A., B.Ed.
Picture of MACFARLANE,  Angus (Gus), B.A., B.Ed.
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1925.02.19
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1991.02.22 (66 years old)
Profession | Occupation: Coach, consultant, dean of men
Federal Political Experience
Years of Service: 1779 Days (4 years, 10 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Hamilton Mountain, Ontario Liberal 1980.02.18 Defeated
Hamilton Mountain, Ontario Liberal 1979.05.22 Defeated
Hamilton Mountain, Ontario Liberal 1974.07.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1974.07.08 - 1979.05.21

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of State for Federal-Provincial Relations 1978.10.01 - 1979.03.26

Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Chief Government Whip 1977 - 1979
Whip of the Liberal Party 1977 - 1979
Chief Government Whip's assistant 1975 - 1976
Deputy Whip of the Liberal Party 1975 - 1976

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Flying Officer 1943 - 1945

^



© Library of Parliament