PARLINFO

DUPUIS, The Hon. Vincent, Q.C., B.C.L.
Picture of DUPUIS, The Hon. Vincent, Q.C., B.C.L.
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1889.01.22
Place of Birth: St-Philippe de Laprairie, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1967.05.11 (78 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 13808 Days (37 years, 9 months, 21 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Rigaud, Quebec Liberal 1945.04.18 - 1967.05.11 King, William Lyon Mackenzie
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Chambly--Rouville, Quebec Liberal 1940.03.26 Elected
Chambly--Rouville, Quebec Liberal 1935.10.14 Elected
Laprairie--Napierville, Quebec Liberal 1930.07.28 Elected
Laprairie--Napierville, Quebec Liberal 1929.07.22
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1929.07.22 - 1967.05.11

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Laprairie,
Quebec
Municipal Government Town Councillor 1928 - 1930

^



© Library of Parliament