PARLINFO

TAYLOR, The Hon. Nicholas W., B.Sc.
Picture of TAYLOR, The Hon. Nicholas W., B.Sc.
© Senate
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1927.11.17
Place of Birth: Bow Island, Alberta, Canada
Profession | Occupation: Businessman, geologist
Federal Political Experience
Years of Service: 2447 Days (6 years, 8 months, 13 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Sturgeon, Alberta 1998.11 - 2002.11.17
Bon Accord, Alberta Liberal 1996.03.07 - 1998.11 Chrétien, Joseph Jacques Jean
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Calgary Centre, Alberta Liberal 1972.10.30 Defeated
Calgary Centre, Alberta Liberal 1968.06.25 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1968.06.25 -

^ Committees - Senate
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal Party Alberta 1986.05.08 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Redwater Alberta 1986.05.08 - 1996
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Alberta 1986.05.08 - 1996
^ Provincial / Territorial Responsibilities
Alberta

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Leader of the Liberal Party (Provincial) 1974 - 1988
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Naval Volunteer Reserve 1944 - 1945

^



© Library of Parliament