PARLINFO

PRONOVOST, Denis, B.A.P.
Picture of PRONOVOST,  Denis, B.A.P.
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1953.05.03
Place of Birth: Grand-Mère, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Journalist, radio-commentator
Federal Political Experience
Years of Service: 1799 Days (4 years, 11 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saint-Maurice, Quebec Progressive Conservative 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent 1993.06.17 -
Progressive Conservative 1988.11.21 - 1993.06.16

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant Deputy Chair of Committees of the Whole

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Assistant Deputy Chair of Committees of the Whole 1990.05.15 - 1990.05.31

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details



^



© Library of Parliament