PARLINFO

BALFOUR, The Hon. James, Q.C., LL.B.
Picture of BALFOUR, The Hon. James, Q.C., LL.B.
© Senate
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1928.05.22
Place of Birth: Regina, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1999.12.12 (71 years old)
Profession | Occupation: Barrister and solicitor
Federal Political Experience
Years of Service: 9791 Days (26 years, 9 months, 21 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Regina, Saskatchewan Progressive Conservative 1979.09.13 - 1999.12.12 Clark, Charles Joseph
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Regina East, Saskatchewan Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Regina East, Saskatchewan Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Industry, Trade and Commerce 1976.05 - 1977.10.01
Communications 1974.12.20 - 1976
Energy 1973.10.24 - 1974.12.19

^ Committees - Senate
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Artillery (Militia) Lieutenant -
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Multiple Authors Oral History Project

  • The Honourable James Balfour, Senator : interview / conducted by Tom Earle.
    Ottawa : Library of Parliament ; 1990?. 46 p.

  • The Honourable James Balfour, Senator : interview / conducted by Tom Earle.
    Ottawa : Library of Parliament; [1990?]. 46 p.


^



© Library of Parliament