PARLINFO

TURCOTTE, Arthur Joseph
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1850.05.14
Place of Birth: St-Jean, Île-d'Orléans, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1918.11.01 (68 years old)
Profession | Occupation: Grocer, liquor merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1566 Days (4 years, 3 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1892.03.10
(By-Election)
Elected
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1891.03.05 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1891.03.05 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament